Rodičovská úzkost – nezvaná parťačka v mém životě

Když se narodila moje druhá dcera, čekala jsem, že to bude náročné a budu unavená. Přišlo však zcela něco jiného. Úzkost. Úzkost je mrška, protože nejde vidět, „pouze“ ji cítíme. Na oko se u mě jevilo vše v pořádku. Dcery byly obě zlaté, starší dcera se chovala hezky k mladší a nějaké dramatické reakce na příchod miminka se nekonaly.

Brzo jsem si však začala u sebe všímat zvláštních stavů a myšlenek. Nebylo mi vnitřně dobře a vypadalo to třeba tak, že jsem ležela v posteli a nechtěla nic dělat. K tomu připluly myšlenky jako „Nechce se mi prožít dnešní den“. Ztrácela jsem chuť a elán do života.

Přitom jsem měla všechno, po čem jsem toužila. Své dvě nádherné dcery, manžela, který se o nás krásně staral a na cestě vysněný dům v lese. Vše se jevilo jako pohádka o šťastném životě.

Tak proč je mi pořád tak hrozně?

Když jsem necítila úzkost, byla jsem naštvaná. Buď na dcery, že nesplňují některá z mých očekávání, nebo na manžela, že mi nedostatečně ukazuje, jak mě má rád. Vinu jsem valila kolem sebe jako těžký balvan. Přestože jsem se seberozvoji, práci na sobě, meditacím a józe dlouhodobě věnovala již před narozením dcer, na tohle mě nic z toho nepřipravilo. Nevěděla jsem, co se sebou.

Terapie jako spása

Jelikož jsem v srdci velká bojovnice a mám silnou víru v dobro, rozhodla jsem se, že podniknu akční kroky ke změně těchto stavů. V té době jsem si to ještě nepojmenovala a netušila jsem, že mám úzkosti. Až s mojí úžasnou terapeutkou Verunkou mi začalo docházet spoustu věcí. Až tehdy jsem OPRAVDU započala práci na sobě a uviděla toho o sobě více, než za celý dosavadní život.

Na terapii jsem si pojmenovala, co se odehrává v mém vnitřním světě a začala využít praktické metody, jak s tím nakládat. Některé metody byly přímo od Verunky, některé jsem si sama vymyslela nebo dohledala. O své zkušenosti jsem se podělila i v eBooku, který jsem napsala.

Pomohly mi vnést do toho všeho smysl a zároveň nastavit konkrétní kroky, co se se sebou dělat.

Dnes je úzkost mojí kamarádkou. Mám tuhle část sebe ráda, protože vím, že ona mě chce chránit, chce mi pomoci a také mě má ráda. Umím s ní pracovat tak, aby mě v životě neomezovala a naopak mi byla pomocnicí.

Jak vypadá taková rodičovská úzkost?

  • Neustálé obavy, očekávání nejhoršího
  • Pocity neklidu, "neposedím"
  • Fyzické pocity sevření (v oblasti břicha, trupu nebo ramen, ale může být i na jiných místech)
  • Lehce se rozhodíte / podráždíte

Pokud samy cítíte úzkostné stavy, neváhejte se obrátit na odbornou pomoc. Pokud tohle teď pro vás není přijatelná varianta, můžete začít se svojí úzkostí mluvit, tak jako jsem to udělala já. Nebo si s ní psát. Obě metody jsou silné, hluboké a léčivé.

Ze srdce,

Verča

Veronika Pospíchalová
Koučuji maminky, aby žily se svými dětmi ve větší harmonii. Pomocí nástrojů emoční inteligence vnáším do jejich domovů radost a klid. Můj příběh najdete zde. Jsem také autorkou eBooku Proč se vztekám na děti a co s tím?
  • Chcete přestat křičet na své děti a nevíte jak na to? Chcete se naučit zachovat klid ve vypjatých situacích? Napsala jsem eBook Jak nevybuchnout pro všechny maminky, které to opravdu chtějí dělat jinak.

  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Najdeme se na Facebooku: